Hatırla(dım)

Sahi, senin özün neydi? Hiç var mıydı? 

Hatırla. Hatırla geçmiş her saniyeni. Kaçını ayırdın özünü araştırmaya? Evlatsın. Kardeş, yeğen, arkadaş. İyi ama kimsin? He sevgilisin bir de. Değilsin. Artık değil. Ama çok istedin olmak ve başardın.

Sahi, başarınca sen kim oldun?
Buldun mu kendini, yada kimdi bulduğun? 

Hayatta belirlediğin ilk hedefti. Ulaşmak için çabalamaya değer gördüğün ilk amaç. Ve oldu. Kolaydı zordu, bir anlamı yoktu. Sonra kaydı gitti ellerinden. Kaymadı hayır. Zor kullanarak gitti. 
Peki şimdi söyle: Buna değer miydi? Elbette. Seni yerinden kaldıracak, uğraştıracak, severek kovalamana neden olacak herşey, her bedele değer. 

Hatırla. Hatırla o ilk anı. Nekadar tanıyor, nekadar biliyordun belirlediğin hedefi? Şimdi söyle, hedef miydi kalbini çoşturan, yoksa koşu mu? Amaç gözündeki değerini kaybetti. Geçmiş olsun. Ama bacaklarını kaybetmedin ya. Bacakların mıydı seni taşıyan, yoksa o muydu çeken? Çeksin isterdin elbet, ama ilkiydi aslında olan. 

Hatırla. Hatırla en perişanlarında gördüğün rüyaları, kurduğun hayalleri. Neydi hep arzuladığın? Para mı pul mu? Başarı, şöhret? Bir insan. Tam tamına bir. Seni anlayan, düşünen. Değer veren. Evet anlayan... Sen orada takılı kaldın şimdi değil mi? 
Kimdi o düşlerinde senin duygularını ve düşüncelerini anlayan? Bir yüzü var mıydı? Yoktu elbet. Bir yüz yakıştırdın hayallerine. Yanıldın. Şimdi ölmen mi gerek? Asla.

Şimdi koşmak gerek. En çok şimdi. Yollar çember olsa dahi, koş! Kendine yetişmen gerek.

Hatırla. 

Hatırladım.


10.01.2016
16:05


"I've got dreams, dreams to remember"

Yorumlar

 1. Bazen bu tarz sorgular iyi gelir gerçekten çünkü çoğu zaman unutuyoruz kendimiz için asıl önemli olan şeyleri. Ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kendimize attığımız tokat kadar uyarıcı bir güç daha düşünemiyorum. Bir okadar da zor olabiliyor ama onu atmak.

   Sil
 2. Bu yazıyı okurken kend kendime konuşuyormuş gibi oldum. Bu iyi bir şey mi? Evet, hem de nasıl? Tıpkı her dinlediğimde kendimden geçtiğim "Ne gelir Elimizden İnsan Olmaktan başka" adlı şiir gibiydi. Bence sende seversin, tavsiye ederim.
  https://www.youtube.com/watch?v=telchof0usE
  Gülücüklü Kal!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel ve bana birkaç beden büyük, ama böyle bir şiiri andırmak bile sevinmek için yeterli bir sebep sanırım. Teşekkürler

   Sil
 3. Merhabalar.
  Gerçekleri öğrenmekten korktuğumuz için, hep sorgulamaktan korkmuşuz. Çünkü gerçekler insanın canını acıtır bazen. Ama olsun, elbette yeri geldiğinde canımız da yanacak. Ama gerçekler can yaksa da insanı rahatlatıyor biliyor musun? Kuşlar kadar hafif olmak istemez misin? Kanatlarını çırparken, kaldırabileceğin ve taşıyabileceğin bir yükün olduğunu bilmek, seni rahatlatır ve mutlu eder.
  Kalemine ve yüreğine sağlık ve mutluluklar dilerken, her şeyin gönlünce olmasını dilerim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. İnanın ekleyebileceğim birşey var mı diye düşündüm biraz, ama bulamadım.

   Sil

Yorum Gönder