İlişkini Sorgula... Sevgililer Gününden Önce

Anladığım kadarıyla on dört Şubat'ı, on dört şubat hakkında yorumda bulunmadan geçirmek uğursuzluk getiriyor. Son saatine girerken tam da bunu yapmaya karar verdim.

Nasıl başlasaaam. Ha. Bir kere elimde Iphone, geçen gün hayatımda ikinci ya da üçüncü kez Starbucks'a gitmiş, satışa sunulan, hayatta kalmaya yetecek temel ürünlerin (su, ekmek, kimine göre prezervatif) çok daha fazlasını tüketen bir insan olarak, "Ay bunlar gapitelistlerin oyunları" demem. Sevgililer günü, eğer ki karşılıklı sevgi çerçevesinde bir ilişkin varsa, gayet güzel bir olaydır, gösteriş yapmak için fırsat bilinmediği sürece. Şu an ilk yazacağım kural dışında, daha önce hiç üzerinde düşünmediğim bir liste yazmaya karar verdim. Gayet spontane yani. Listenin başlığı şu, "Sevgililer günü, diğer her günün olabileceği gibi, güzel bir gündür, bokunu çıkarmadığımız sürece. Sevgililer gününün boku nasıl çıkmaz?"

1. İlişkini sorgula. 

2. Bir ve on üç Şubat arası, "Sen beni hiç düşünmüyorsun, sen de bana hiç değer vermiyorsun" kavgası ediyorsanız, ya da iki hafta süren herhangi başka bir tartışma ve ya tartışmalar, on dördünde canım cicim diye birbirinizi ve kendinizi aptal yerine koymayın. 

3. Her Allah'ın günü en ufak olayları sorun yaparak kavgaya bahane arayan, kendi yaptığı hiç bir şeyin yanlış olabileceğine ihtimal dahi vermeyip, en kötü, gözyaşlarına kıyamadığınızı bildiği için ağlayarak haklı çıkmaya çalışan, sizi kumandayla istediği ayara getirmeye calışan, tatlı dilden anlamayan, bağırtana kadar zorlayan ve keyfinizi kolay kolay düzelmemek üzere yerle bir edip "Özel" bir günün sabahına iki gülücüklü fotoğraf çekip paylaşma niyetiyle "Hayatım, sevgilim, aşkım" diye uyanan bir insana alabileceğiniz en büyük oyuncak ayı bile, onun egosundan daha büyük olamaz, yetmiyormuş gibi on dörtle çarpar.

4. Sorgulamanın ardından mutluyuz/mutsuzuz sonucuna varın. 

5. Mutluysanız, kurban olurum ben size. Milli/dini bayramlar kadar hakkınızdır sevgililer günü. 

6. Mutsuzsanız, kabul edin, gerekeni yapın.

7. Mutlu beraberliklerini kutlayanlar, yapmayın. Yaşadıklarınızı insanların gözüne sosyal medya aracılığıyla abartılı şekilde sokarak haklıyken haksız duruma düşmeyin. Kimsenin ilgi alanı değilsiniz. Bir iki dedikoducunun belki. Kimse beraber çekildiğiniz fotoğraflara bir şey diyemez. Ama o Falım sakızı sözleri, şiirler, şarkılar, birbirinize taktığınız isimler vs vs...

8. En az birinin mutsuzluktan gebermek üzere olmasına rağmen, yalnız olmaktansa işkencenin sürdürüldüğü çiftler, etmeyin. Kendinize yapıyorsunuz, bari etrafınızdan esirgeyin. Merhamet edin.


Son olarak sevgililer günü bir yana, bir sevgi günü olmalı bence. Bırak milliyi, global bayram ilan edilmeli. Çoluk cocuk gitmesin okula, otursun evde. Anne baba sevgiden bahsetsin, dünyada her gün biraz daha ağırlığını kaybettiğini, insanların sevgi diye bahsettiği şeyin çoğu zaman bambaşka, narsist duygular gizlediğini anlatsın ve aslında ne kadar da önemli ve gerekli olduğunu.


14.02.2016
23:44
Yorumlar

 1. Ne kadar güzel ve doğru bir yazı olmuş. Çok haklısınız her şeyi bir güne sığdırmak komik geliyor bana da ve sırf o gün için susup rol yapmak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tartismalar isin tuzu biberi derler, ama tuzdan biberden yemegin ne oldugu anlasilmiyor bazen:)

   Sil
 2. (h)Çok yerinde anlatım olmuş.Ben de dünü SEVGİ GÜNÜ olarak düşündüm.Paylaşımlarımı öyle yaptım Tayfun.Herkese yorum yapıyor görüntüsü versem de,asla beğenmediğim,kabul etmediğim konuların işlendiği bir bloğa,siteye yorum bırakmam.İlişkilerin gözden geçirilmesi.Bunu epeydir yapmadığımı aklıma getirdin.Sevgi günün kutlu olsun.Ece ablan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaptigin yorumlardan samimiyetin ve ictenligin zaten belli oluyor Ece abla, benimle ayni düsünmene sevindim. Tesekkür ederim

   Sil
 3. Pek sorgulamaya dahi gerek yok, hissiyat sonuçta. Mutlu değilseniz devam etmeyin boşu boşuna manyak gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katiliyorum, ama insan bazi durumlarda hissettiklerini kabul etmeyip bastirmaya meyilli. Tünelin sonundaki isigi kacirdigini anladigindaki pismanligi arttirmaktan baska bir ise de yaradigi yok.

   Sil
 4. Bu zamanda ilişkiler bir süre sonra bayıyor süre uzadıkça herşey bir bahane olmaya başlıyor.

  Hamdi Çetin Blog

  YanıtlaSil

Yorum Gönder