Myer Briggs Kişilik Testi | Ürkütücü


INFP kişilikleri gerçek idealistlerdir, her zaman ve hatta en kötü insanlar ve zamanlarda bile bir iyilik nüvesi ararlar, meseleleri daha iyi hale getirmenin yollarını bulmaya çalışırlar. Sakin, çekingen ve hatta utangaç algılanabilseler de, INFPlerin içsel bir alevi ve gerçekten de parlayacak bir tutkuları vardır. Nüfusun yüzde 4’ünü meydana getiren INFP kişilik tipleri için yanlış anlaşılmak ne yazık ki yüksek ihtimaldir, ama beraber zaman geçirmek için aynı kafada insanlar buldukları zaman, hissedecekleri uyum keyif ve ilham kaynağı olur.Diplomat (NF) kişilik grubunun bir parçası olan INFPler, mantıkları (Analizciler) ya da heyecanları (Kâşifler) veya pratiklikleri (Sezgiseller) yerine prensiplerince yönlendirilirler. Nasıl ileri gidecekleri konusunda karar verirken, onur, güzellik, ahlak ve erdeme bakarlar. INFPler, ödül ve cezalar tarafından değil, niyetlerinin saflığı tarafından idare edilirler. INFP kişilik tipini paylaşan insanlar, bu niteliklerinden haliyle gurur duyarlar ve bu duyguların arkasındaki amacı herkes anlamaz ve izolasyonlarına neden olabilir.
En iyi şartlarda bu nitelikler INFPlerin diğerleriyle derinlikli iletişim kurmalarını, metaforlar ve kıssalar hakkında kolay konuşmalarını ve sembolleri anlamalarını ve fikirlerini paylaşmak için yenilerini yaratmalarını sağlar. Bu sezgisel iletişim stilinin gücü kendisini yaratıcı işlere kolay bahşeder ve birçok ünlü INFPnin şair, yazar ve oyuncu olmaları sürpriz haline gelmez. Kendilerini ve dünyadaki yerlerini anlamak INFPler için önemlidir ve bu fikirleri, kendilerini işe vererek keşfederler.

“Altın olan her şey parlamaz; her gezgin yitirmemiştir yolunu; eskiden güçlü olan solmaz; derin köklere buz salınmaz.”

J. R. R. Tolkien
NE OLDUĞUMUZU BİLİYORUZ AMA NE OLABİLECEĞİMİZİ BİLMİYORUZ
INFPlerin kendilerini ifade etmek için yetenekleri vardır, güzellik ile gizlerini metaforlar ve kurgusal karakterler aracılığıyla ortaya çıkarırlar.
Dışa Dönük kuzenlerinin aksine INFPler dikkatlerini çok az bir insan, tek bir uğruna savaşılacak dava üzerine yoğunlaştırır. Çok ince bir şekilde yayılarak, enerjilerini tüketirler ve hatta dünyadaki başa çıkamayacakları bütün kötülükler tarafından hüzünlü ve bunalmış hale gelirler. Bu, INFPlerin şen görünümlerine bağımlı hale gelen arkadaşları için üzücü bir görünüştür.
INFPlerin lisan yetenekleri, onları sadece ana dilleriyle sınırlı tutmaz, iş ikinci (veya üçüncü!) bir dil öğrenmeye geldiğinde onlar, Diplomat kişilik tiplerini paylaşan birçok insan gibi, doğuştan kabiliyetli görülürler. Onların iletişim için yetenekleri, INFPlerin uyum arzularına kendilerini iyi bahşeder ve Diplomatların tekerrür eden bir teması olarak bu, onlara kendi isteklerini buldukları doğrultuda ilerlemelerini sağlar.

BİRÇOK İNSANI
DİNLE, AMA ÇOK AZI İLE KONUŞ
Şanslı bir şekilde, bahardaki çiçekler gibi, INFP’nin sevgileri, yaratıcılığı, fedakarlığı ve idealizmi her zaman geri gelir, onları ödüllendirir ve sevdiklerini belki mantık ve fayda ile değil ama gittikleri her yere götürdükleri merhamet, kibarlık ve güzellik ilhamı veren bir dünya görüşü ile severler.
Eğer dikkatli olmazlarsa INFPler kendilerini iyilik için çıktıkları görevde kaybolabilirler ve yaşamın talep ettiği günlük bakımı ihmal edebilirler. INFPler genelde derin düşünceler içerisine çekilirler ve varsayımsal düşünme-taşınmadan zevk alırlar ve diğer pek çok başka kişilik tipinden daha filozofturlar. Eğer temasa geçilmezlerse, INFPler iletişimlerini kesmeye başlayabilirler, “münzevi moduna” geri çekilirler ve onları gerçek hayata geri getirmek arkadaşları ve partnerleri için oldukça fazla bir enerjiye mal olabilir.

Şanslı bir şekilde, bahardaki çiçekler gibi, INFP’nin sevgileri, yaratıcılığı, fedakarlığı ve idealizmi her zaman geri gelir, onları ödüllendirir ve sevdiklerini belki mantık ve fayda ile değil ama gittikleri her yere götürdükleri merhamet, kibarlık ve güzellik ilhamı veren bir dünya görüşü ile severler.
Yüzdelerle ben


Örnekler:Testi yapmak isteyenler: www.16personalities.com

Sonuçlarınızı yorum olarak da paylaşabilirsiniz :-)

"I just feel so sorry 

For the ones
Who pity me

'Cause they just don't know

Oh they don't what happiness love can be"

Yorumlar

  1. İlgi çekici bir test, efendim. Hemen ben de bir göz atayım :)

    YanıtlaSil
  2. Paylaşımınız için teşekkürler. Oldukça ayrıntılı sonuçlar ortaya koyan bir test. bu arada ben ENFJ-A çıktım. :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder