Yeniden 15


En sevdiğim duygular, adlandıramadıklarım, tarif bile edemediklerim. 
Resmini çizmemi isteseler, kalemi elime dahi oturtamayacaklarım. “On üzerinden değer biç” deseler, on’a değer katacaklarım. 
Hayatım boyunca aramışım da o beni bulmuş gibi. Kış zamanı bir top dondurma için yalvarmışım, annem iki top koydurmuş gibi. Bana dondurmayı düşündürecek kadar çocukça, o dondurmayı paylaşacak kadar da yetişkin. 

15 yaşının dirilişi, yeniden kalkınması.

“Tekrar 15 yaşındaymışım gibi hissediyorum” dedi bana. Ve ona bunu hissettiren şey, benimle birlikte olmak. Bugüne del bana kurulan en derin ve anlamlı cümle bu. Belki de ilk anlamlı cümle. Ses tonundan başlayıp, kelimelerinin özenle seçilmişliğinden, her şiirimi okuyuşundaki gözlerinin yaşına kadar uzanan bir tatlı dille. Hiç tatmadığım halde özlediğim, konuşmaya özen gösterip işitmek konusundaki umudumu her gün biraz daha yitirdiğim bir dil bu. Kendi kendime konuştuğum. 
Değer görmenin, çıkarsızca düşünülmenin ne demek olduğunu öğretiyor bana. Ve zaman zaman kendimi, yeri gelince de kendisine rağmen onu yenmeyi. 

Büyük hayaller kurup küçük dokunuşlarla mutlu olmanın kendime has olduğunu düşünürken, parmak uçlarımla harikalar yaratabildiğim hissini verdi bana. 

Göğüs germelerin en güzeli, zarar vermek isteyenlerin fikrini yok sayıp dünya görüşümüzü savunmak.
Yorumlar